З благословення Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія єпископ Хмельницький і Кам’янець-Подільський Павло відвідав Святу гору Афон. У паломницькій подорожі владику супроводжували клірики Київської єпархії протоієрей Михаїл Ткач, протоієрей Микола Кравчуком та віряни помісної Української Православної Церкви.

Впродовж кількох днів з 22 по 25 жовтня 2021 року українські паломники відвідали багато афонських святинь, де мали можливість подякувати Богу за Його милості й щедроти, помолитися за українських воїнів і визволення нашої Батьківщини від нашестя чужинців та за утвердження в Україні єдиної Помісної Православної Церкви.

Вранці, 22 жовтня, українська делегація прибула до Урануполі, де отримала діамонітіріони (спеціальний документ, який дозволяє відвідування Афону). Звідти паломники поромом вирушили до афонського портового міста Дафні, з якого відправилися до афонської столиці – селища Карея (Καρυές), де відвідали Протатський храм (X ст.), що знаходиться в центрі містечка. Пам’яткою цього храму є фрески Мануїла Панселіна, головного представника Македонської іконописної школи. У вівтарі, за престолом, знаходиться одна з найвідоміших і шанованих православних святинь – ікона Божої Матері «Достойно є». Прочани мали можливість прикластися до чудотворного образу, а також відслужити молебень до Пресвятої Богородиці.

Першою обителлю, яку згодом відвідала українська делегація, став монастир Пантократор, де паломники взяли участь у спільному вечірньому богослужінні. У Пантократорі та його околицях подвизалися свт. Феона архієпископ Солунський, прп. Феофіл мироточивий, свт. Калліст, патріарх Константинопольський, свт. Григорій Палама, свт. Йосиф, митрополит Тимішоарський і прп. Паїсій Величковський.

В обителі перебувають такі святині, як частина хітона Спасителя, частки Животворчого Хреста Господнього і мощей св. апп. Андрія Першозваного і Тита, свт. Ігнатія Богоносця, св. Феодора Стратилата, мц. Світлани Самарянки, св. Никифора, рівноапп. Костянтина і Єлени, свв. бессрр. Косьми і Даміана, вмчч. Меркурія і Прокопія, вмц. Марини, мцц. Анастасії і Євфимії, сщмчч. Антипа і Харалампія, свтт. Григорія Богослова, Василя Великого та Афанасія, патріарха Єрусалимського, прп. Іоаникія Віфінського, прав. Іоана Милостивого та ікона Пресвятої Богородиці Геронтиси, покровительниці монастиря, яка є однією із найбільш шанованих чудотворних ікон Афону.

Наступного дня, 23 жовтня, паломники з України завітали у монастир Новий Есфігмен, братія якого тепло прийняла українських прочан, а також у скит Святого Андрія Першозваного, де спочивають мощі цього апостола і основоположника Української Церкви. До них зі страхом Божим благоговійно приклалися усі учасники поїздки.

Окрім того, делегація відвідала монастир Кутлумуш, де помолилася перед чудотворною іконою Богородиці «Всемилостива заступниця», а також перед часточкою Животворчого Хреста Господнього. Перша історична згадка про монастир Кутлумуш датована 1169 роком. У своєму нинішньому вигляді він заснований в XIV столітті ченцем Кутлумушем, нібито турком-сельджуком, який прийняв християнство.

Після монастиря Кутлумуш прочани вирушили до обителі Іверон, де мали можливість звершити молебень – Паракліс перед чудотворною Іверською іконою Божої Матері. Після Іверону паломники прибули до монастиря Пантократор, в якому взяли участь у спільному вечірньому богослужінні.

25 жовтня, у вісімнадцяту неділю після П’ятидесятниці, коли Свята Православна Церква вшановує пам’ять святих отців VII Вселенського собору (787), єпископ Хмельницький і Кам’янець-Подільський Павло, спільно з протоієреєм Михаїлом Ткачем і протоієреєм Миколою Кравчуком та братією монастиря Пантократор у священиком сані, співслужив єпископу Володимир-Волинському і Турійському Матфею за Божественною літургією в головному храмі монастиря на честь Преображення Господнього.

Після недільного богослужіння відбулась зустріч єпископа Павла з братією обителі. Під час розмови йшлося про актуальні питання щодо релігійної ситуації в Україні та світі. Члени делегації також передали представникам афонського монастиря Пантократор щирі вітання від Предстоятеля, Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія й подякували ігумену монастиря та братії за гостинність.

Паломницька група також відвідала Свято-Пантелеймонівський монастир. Варто зауважити, що на цей час у Свято-Пантелеймонівському монастирі мешкає переважна більшість ченців – українців.

Проща до святинь Афону завершувалась, а душі і серця паломників були переповнені великою духовною радістю. Адже Афон – це духовна школа смирення і покаяння. Духівники з Афону часто радять привезти зі Святої Гори не тільки сувеніри та подарунки близьким, але рішення змінити себе, почати боротьбу зі своєю «старою людиною». На Афоні покаяння переживається як основа християнського життя і той, то хоч раз побував на Святій Горі, обов’язково ще раз прийде сюди, до цього благодатного саду Цариці Небесної

Інформаційний відділ Хмельницької Єпархії
Української Православної Церкви (ПЦУ)